تبلیغات
طراحی دوخت

طراحی دوخت
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها

ریزه كاری

شست وشوی پنجره ها

هنگام پاك كردن پنجره ها برای به هدر نرفتن انرژی و داشتن توانایی كافی برای كارها ، جهت حركت دستتان را هر از گاهی تغییر دهید تا نقاط  پاك  نشده را ببینید. مثلاً بعد از اینكه یك طرف شیشه را شستید موقع خشك كردن دستتان را از بالا به پایین ، و در موقع خشك كردن طرف دیگر شیشه دستتان را از چپ به راست حركت دهید .

 تمیز كردن وسایل فلزی تزئینی

 برای تمیزكردن اشیاء و وسایل فلزی خانه مثل ظروف دكوری یا میزهای عسلی و ... از سركه استفاده كنید تا كاملاً براق شوند .

زدودن لكه های جا سیگاری و ظروف چای خوری

برای زدودن لكه های ناشی از سیگار در جاسیگاری و لكه چای  در فنجان ها ، از دستمالی مرطوب و آغشته به جوش شیرین استفاده كنید .

تمیز كردن چربی روی اجاق گاز و دیوارهای آشپزخانه

 برای این منظور پارچه ای را در سركه خیس كرده ، روی آن بمالید . بهتر و آسان تر تمیز می شود . به طور كلی سركه و چربی دشمن یكدیگرند .

بوی نامطبوع یخچال

 برای برطرف كردن بوی نامطبوع یخچال ، مقداری پنبه آغشته به وانیل در آن قرار دهید یا مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته و در یخچال بگذارید . 

شست و شوی ظروف

چند نكته در مورد ظروفی از جنس روی

1- بعد از خریدن ظروف رویی ، قبل از استفاده ، می توانید داخل ظرف را آب بریزید ، چند قاشق سركه اضافه كنید و آن را چند دقیقه روی اجاق قرار دهید تا بجوشد و بعد آب آن را خالی كرده و از ظرف استفاده كنید،  هرگز سیاه نمی شود.

2- اگر این  ظروف سیاه شده ، برای تمیز كردن آن از سیم ظرف شویی و صابون استفاده كنید .

3- اگر این  ظروف بر اثر سرخ شدن یا پختن غذا سیاه شده ، ظرف خالی را روی اجاق قرار دهید و شعله را روشن كنید . با این كار تمام قسمت های سیاه ظرف به صورت دود از ظرف خارج می شود و ظرف شما كاملاً سفید می شود .  به شرط اینكه بعد از خاموش كردن اجاق ، تا قبل از سرد شدن ظرف آب به آن نپاشید. چون این كار باعث سوراخ شدن ظرف می شود.

تمیز كردن ظرفی كه در آن غذا سوخته است:

اگرغذا به ته قابلمه چسبیده ، هرگز كارد، قاشق یا كفگیر فلزی برای پاك كردن آن به كار نبرید. كافی است آن را از آب گرم پر كنید و مقداری نمك نیز به آن اضافه كنید. اگرغذا خیلی محكم به قابلمه چسبیده است ، مقداری سركه در آن بریزید و بجوشانید تا كاملاً پاك شود.

بر طرف كردن بوی پیاز از كارد:

اگر كارد شما بوی پیاز می دهد ، با كارد هویج را حلقه حلقه ببرید . با این كار بوی پیاز از بین می رود.

تمیز كردن قوری استیل:

اگر قوری شما جرم گرفته است ، قوری را پر از آب كنید و ، مقداری آبلیمو در آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا بجوشد . قوری شما كاملاً تمیز می شود.

شستن فلاسك چای :

ابتدا تفاله های چای را از فلاسك خالی كنید، سپس مقداری آب گرم در فلاسك ریخته، كمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یك اسكاچ نرم داخل فلاسك بیندازید ،  در آن را ببندید و خوب تكان دهید، تا تمیز شود و بعد با آب گرم كاملا شستشو دهید.

پاك كردن ظروف آلومینیومی:

برای پاك كردن این ظروف می توانید از سركه استفاده كنید: چند قاشق سركه داغ داخل ظروف بریزید. ظروف شما كاملاً نو و درخشان می شود.

شستن بشقاب ها:

قبل از این كه شروع به شستن بشقاب ها كنید، آنها را درون ظرف بزرگتری كه پر از آب كرده اید ،  قرار دهید . سپس چند قاشق سركه به آب اضافه كنید و چند دقیقه صبر كنید تا سركه تمام چربی ها را به خود بگیرد، سپس بشقاب ها را بشویید.

نظافت وسایل منزل

شستن پرده كركره افقی:

برای شستن پرده كركره از این روش كمك بگیرید: ابتدا پرده ها را پایین بكشید. حالا همین طور كه پرده ها پایین است آن را ازجایگاه درآورید و روی زمین پهن كنید و با آب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یك طرف پرده را كاملاً برس بكشید . سپس با كمك یك نفر دیگر پرده را برگردانید وطرف دیگر را هم برس بكشید . پس از شستن دو طرف پرده، از یك سمت شروع به آبكشی نمایید و آن را لوله كنید ؛ حالا پرده ها را ایستاده  كنار دیوار قرار دهید تا آب آنها برود و خشك شوند.

تمیز كردن شیشه:

برای بهتر پاك كردن شیشه و صرفه جویی درهزینه ،  به جای شیشه پاك كن می توانید از محلول آب و سركه( 2 قاشق غذا خوری سركه) استفاده كنید و با روزنامه یا دستمال ، شیشه ها را پاك نمایید .

تمیز كردن وسایل چوبی:

برای تمیز كردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون، كمد، ویترین و ... می توانید از روغن چرخ استفاده كنید. به این صورت كه چند قطره روغن چرخ  بر روی پارچه نرمی بریزید و بعد بر روی میز و یا اشیاء دیگر بكشید ؛ خواهید دید  كه چقدر تمیز و براق می شوند و حتی  این كار باعث می شود كه اشیاء چوبی خاك به خود نگیرند.

تمیز كردن كاشی اطراف شومینه:

اگر آجرهای اطراف شومینه كثیف شد ، از سركه استفاده كنید . قلم مو را داخل سركه سفید زده و روی آجرها بكشید . و با دستمال خشك ، آجرها را كاملاً تمیز كنید.

تمیز كردن پشت تلویزیون یا وسایل برقی دیگر:

همان طور كه می دانید وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هر چه بیشتر خاك بگیرند زودتر خراب می شوند برای دوام این وسایل ، از هوای جاروبرقی استفاده كنید. هر دو هفته یكبار هوای جاروبرقی را روی سوراخهای تلویزیون بگیرید، تا خاك های داخل آن خارج شود. اگر جاروی شما هوا ندارد از همان قسمت مكش هم می توانید استفاده كنید. با این روش، جاروبرقی خاك ها را به داخل خود می كشد.

تمیز كردن دیوارهای نقاشی شده :

اگر دیوارهای شما دارای رنگ روغن هستند ، به هیچ عنوان از مواد پاك كننده برای تمیز كردن آن استفاده نكنید؛ زیرا باعث می شود كه رنگ دیوار بر اثرمواد پاك كننده از بین برود و حالت زیبایی خودش را از دست بدهد. بلكه فقط از یك دستمال و آب سرد استفاده كنید.

تمیز كردن اجاق گاز:

اگرغذا یا شیرسررفته واجاق گازتان را كثیف كرده و تمیزكردن آن برایتان مشكل است، كافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لكه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید، بماند. صبح با استفاده از یك اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم وصابون ، لكه ها را پاك كنید.

تمیز كردن آباژورهای كاغذی :

برای تمیز كردن این نوع آباژور، هرگز از اسفنج مرطوب یا پارچه ی نمدار استفاده نكنید، بلكه كافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را با یك پارچه نرم پاك كنید و در مواردی كه خیلی كثیف شده آن را از روی لامپ بردارید و با یك مداد پاك كن سفید و تمیز به آرامی آن را پاك كنید.

تمیز كردن آباژورهای پلاستیكی :

برای تمیز كردن این نوع آباژورها می توان از آب نیم گرم و صابون استفاده كرد كافی است پارچه سفیدی را در این محلول خیس كنید و روی آباژور بكشید، سپس با یك پارچه خیس دیگر آنرا تمیز كرده و بلافاصله خشك كنید.

تمیزكردن آباژورهای كاغذ مخملی :

این نوع آباژورها را با یك برس معمولی یا جاروبرقی پاك كنید.

نكته ای در مورد تمیز كردن چرم:

اگربا گردگیری اولیه ، چرم تمیز نشد، مقداری كف صابون درست كنید و با فرچه، كف صابون را روی وسیله چرمی بمالید و با پارچه خشك كنید . حالا صبر كنید تا چرم ، خوب خشك شود، بعد آن را چرب كنید و واكس بزنید.

تمیزكردن اتو:

1- اتو را به شدت گرم كنید و سپس روی پارچه خشن و بی مصرفی بكشید تا تمیز شود.

2- در صورتی كه كف اتوی شما از جنس تفلون نباشد ، می توانید با كشیدن یك تكه سنباده به كف اتو آن را تمیز كنید.

معجزه ها در نگه داری پوشاک

 

چند نکته در هنگام خرید پارچه

پارچه را متناسب با لباس مورد نظر انتخاب کنید. تکه‌ای از پارچه‌ را در دستانتان مشت کنید تا مطمئن شوید پارچه خیلی زود چروک نمی‌شود، اگر پارچه در دستان شما خیلی زود چروک شد از خرید این پارچه منصرف شوید. اگر پارچه سفید و مرطوبی را روی پارچه تیره کشیدید و پارچه سفید خیلی زود رنگ گرفت این پارچه بعد از شست و شو رنگ زیادی از دست خواهد داد.

با دست، پارچه را از دو جهت (تار و پود) بکشید تا از استحکام پارچه اطمینان حاصل کنید.

چند نکته در نگه داری از لباس‌های پشمی

- لباستان را با یک فرچه نازک و سخت تمیز نمایید.

- جیب‌های لباس پشمی را پس از استفاده خالی کرده و در جای سرد آویزان کنید.

- لباس‌های پشمی‌ای که چروک شده در بخار حمام قرار دهید تا چروک‌ها برطرف شود و یا با پارچه ی نم‌دار و تنظیم درجه ی اتو روی شماره (2) آنرا اتو کنید.

- برای آنکه عمر لباس‌های پشمی طولانی شود، پس از دو روز پوشیدن، یک روز از آنها استفاده نکنید.

- در صورت خیس شدن لباس‌های پشمی، موارد زیر را رعایت کنید:

الف- لباس‌ها را روی بخاری، شوفاژ و یا در معرض آفتاب رها نکنید.

ب- در ماشین خشک کن آن را خشک نکنید.

ج- در جای صاف آن را پهن کنید و بگذارید با هوای اتاق خشک شود.

نگه‌داری از مخمل و ابریشم

پارچه‌های مخمل و ابریشم اگر تا شوند و در کمد یا چمدان نگه‌داری شوند، خط می‌اندازند که جلوه و بافت پارچه از بین می‌رود، این پارچه‌ها را دور یک استوانه بپیچید و تا نکنید.

جلوگیری از چروک و تا خوردن لباس

هنگام تا زدن لباس‌ها و قرار دادن آنها در چمدان برای اینکه مابین لباس، خط تا نیفتد، در محل تا، یک تکّه دستمال یا کیسه فریزر بگذارید.

جلوگیری از چروک شدن شلوار

هنگام سفر، جمع‌آوری و قراردادن لباس‌ها در چمدان بسیار مهم است. اگر می‌خواهید شلوارها در حین بسته‌بندی در چمدان چروک نشود، توصیه می‌شود ابتدا قسمت بالای شلوار را قرار دهید، سپس بقیه لباس‌هایتان روی آن بگذارید و بعد پای شلوار را روی لباس‌ها برگردانید. 

جلوگیری از باز شدن پلیسه دامن

برای اینکه پلیسه ی دامن در هنگام خشک شدن باز نشود، توصیه می‌شود کمربند روی پلیسه‌ها ببندید.

خوشبو کردن کمد لباس

برای اینکه کمد لباستان خوشبو باشد، هرگز لباس‌های کثیف و عرق کرده را به مدت طولانی در کمد آویزان نکنید؛ در ضمن می‌توانید شیشه‌های عطر خالی را لابه لای لباس‌هایتان بگذارید. 

حفظ خط شلوار

برای اینکه شلوار شما خط اتوی خوبی داشته باشد، در محل خط انداختن شلوار صابون بکشید و سپس اتو کنید.

حرکت روان زیپ

برای باز و بسته شدن بهتر زیپ، کمی صابون با نوک مداد نرم و یا حتی کمی روغن چرخ روی لبه دندانه‌های زیپ بمالید.

جلوگیری از ریش شدن انتهای روبان

برای اینکه انتهای روبان ریش نشود از کمی چسب مایع، یا چسب چوب بی‌رنگ کمک بگیرید و یا کمی ته آن را بسوزانید.

جلوگیری از جذب گرد و خاک در پارچه

مانتو، چادر و شلوارهای مشکی، گرد و غبار محیط را به خود جذب می‌کنند. مواد نرم کننده و ضدالکتریسیته زیادی به بازار آمده است که برای برطرف کردن این مشکل استفاده می شود. بهتر است بدانید که مواد پاک‌ کننده به جا مانده در پارچه باعث جذب گرد وخاک می‌شود. معمولاً در هنگام استفاده از مواد پاک‌ کننده، کمتر از مقدار مواد توصیه شده در دستورالعمل کارخانه مصرف‌ کنید و یا آبکشی را بهتر انجام دهید.

شست وشوی کت و شلوار و پالتو

 اینگونه لباس‌ها را نباید در آب شست وشو داد، بلکه باید خشک‌شویی شوند. هنگام اتو‌کشی باید از بخار و حرارت 150 درجه سانتی‌گراد انجام شود.

شست وشوی پلیور

پلیورها معمولاً به جنس‌های پشم، آکرلیک، آنقوره، لمزوول و ... در بازار وجود دارند، این‌گونه لباس‌ها باید فقط با دست شسته شوند و هرگز از ماشین لباس‌شویی استفاده نشود. مدت زمان شستن کوتاه و هنگام آبکشی ملایم و آرام، عمل کنید و حتماً در سطحی صاف خشک کنید.

شست وشوی پیراهن و تی‌شرت

این‌گونه لباس‌ها را می‌توانید در ماشین لباسشویی با حداکثر حرارت 40 درجه سانتی گراد بشویید. و با دور آرام ماشین، آبکشی کنید. در ضمن برای خشک شدن، لباس را در محیط باز و چوب لباسی آویزان کنید.

توصیه‌ای در شست وشوی لباس‌های پشمی

اگر لباس پشمی را در آب ولرم محتوی یک قاشق گلیسرین آبکشی کنید، پارچه نرم و لطیف می‌شود و ضمناً مانع از ایجاد خارش پوست بدن می‌شود.

 

 

دنیای حرفه و فن www.herfe-rszy.blogfa.com

منبع: سایت تبیان
طبقه بندی: مقالات مفید،
[ چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 ] [ 11:25 ق.ظ ] [ شهناز کرم زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :