تبلیغات
طراحی دوخت

طراحی دوخت
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
استفاده از لباس های معطر برای تقویت حافظه
 
لباس‌هایی كه امروزه می‌پوشیم تنها پس از چند ساعت یا در نهایت پس از 2 روز آنقدر بوی ناخوشایند عرق می‌گیرند كه راهی جز تعویض آنها و حمام كردن نداریم، اما در لباس‌هایی كه در آینده طراحی و ساخته خواهند شد نه‌تنها چنین مشكل آزاردهنده‌ای دیده نمی‌شود، بلكه با برخورداری از خاصیت انتشار رایحه‌های خوشبو، استفاده از آنها برای افراد، خوشایند می‌شود و در ضمن می‌توان از آنها به عنوان یك تكنیك درمانی در كمك به بیماران دچار ناراحتی‌های روحی و روانی و حتی مبتلایان به آلزایمر هم استفاده كرد، اما آیا واقعا می‌توان در آینده به كمك لباس معطر به جنگ بیماری‌هایی نظیر آلزایمر رفت كه در عصر حاضر، بشر در درمان آنها توانایی انجام كاری را ندارد!؟

لباس‌هایی كه در آینده طراحی و تولید می‌شوند از خود رایحه‌های گوناگونی منتشر می‌كنند. این نگرش در صورتی كه به واقعیت تبدیل شود می‌تواند به ایجاد تغییراتی همیشگی در تمامی حواشی مرتبط با صنعت مد منجر شود. ساختار الیاف این لباس‌ها به گونه‌ای است كه با انتشار تدریجی رایحه‌های مختلف خاطرات محوشده گذشته را زنده می‌كنند. این فرآیند به تقویت ضریب هوشیاری و همچنین افزایش آرامش در فرد استفاده كننده منجر می‌شود.

گرچه این لباس‌ها هنوز ساخته نشده‌اند، اما كارشناسان به دلیل اهمیت و كاربردهایی كه در آینده خواهند داشت به آنها لقب پوست دوم هوشمند را داده‌اند. بدون شك با استفاده از این لباس‌ها، حس درونی افراد از محیطی كه در آن زندگی می‌كنند دستخوش تغییرات عمده‌ای خواهد شد. این تغییر حس به گونه‌ای ناخواسته به ابزاری مطمئن برای مقابله با بیماری‌هایی نظیر آلزایمر تبدیل شده یا حتی می‌توان به عنوان راهی بی‌دردسر جهت تغییر خلق و خوی روزمره از آن استفاده كرد.

چندی پیش كنفرانسی با عنوان «بشر و تغییرات بشری» از سوی سازمان بین‌المللی به همین نام برگزار شد و در آن متخصصانی از سراسر جهان درخصوص راه‌های مختلف استفاده از فناوری‌های نوین در جهت بهبود زندگی شخصی افراد صحبت كردند. در آن كنفرانس جنی تیلوتسون از محققان دانشگاه هنر لندن درباره جزئیات هیجان‌انگیزی سخنرانی كرد كه به چگونگی استفاده از پوشش‌های معطر به عنوان لباس‌های آینده مربوط می‌شد. وی در سخنرانی خود مدعی شد استفاده از این نوع لباس‌ها می‌تواند به بهتر فكر كردن و در كل بهبود خلق و خوی فرد استفاده كننده منجر شود. به عقیده این محقق هر رایحه می‌تواند تاثیر خاص خود را بر فرد استفاده كننده از لباس معطر داشته باشد.

به همین دلیل بر اساس بویی كه از یك لباس خاص بلند می‌شود می‌توان پوشش مناسبی برای افراد با روحیات مختلف ارائه كرد و این یعنی انقلابی بزرگ در صنعت پوشاك و مد. گذشته از آن، اثرات ناشی از بهبود حالات روانی فرد استفاده كننده از این لباس‌ها می‌تواند به دامنه حركتی رفتارها و حتی فرآیند یادگیری نیز كشیده شود.در واقع زمانی كه پوششی معطر تن می‌كنیم گویی ارتباط یك سیستم پیچیده را با مغز برقرار كرده‌ایم. در این برقراری ارتباط از رایحه‌ها برای آموزش و تحریك سلول‌ها و رشته‌های عصبی استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان مغز را برای بیدار كردن بدن در صبح خیلی زود آموزش داد. تاثیری كه این لباس‌ها بر بدن می‌گذارند از هر حیث حیرت‌انگیز است. آنها فرد را در محیط خسته‌كننده كار هوشیار نگاه می‌دارند یا بدن را آماده خواب در شب می‌كنند.

پوشش‌های معطری كه ایده آنها از سوی جنی تیلوتسون ارائه شده‌اند شامل ریز لوله‌هایی است كه در سراسر لباس توزیع شده‌اند. این لباس دارای یك تایمر مخصوص نیز هست كه فرد استفاده كننده با استفاده از آن می‌تواند مدت زمان دلخواه خود برای انتشار رایحه در سراسر لباس تنظیم كند. نوع رایحه‌ای كه منتشر می‌شود هم كاملا تحت كنترل فرد استفاده‌كننده است. در صبح هنگام انتشار بویی شبیه بوی نمك و اواخر بعدازظهر رایحه قهوه تركیب دلپذیری برای یك روز كامل و البته خسته‌كننده است. در میان روز نیز انتشار رایحه گل‌های مختلف می‌تواند به كاهش اضطراب و استرس‌های روزمره منجر شود.

لباس‌هایی كه در این پروژه طراحی و ساخته خواهند شد تنها به این نقطه ختم نمی‌شوند، چراكه این امكان از سوی جنی تیلوتسون و سایر محققانی كه روی این ایده كار می‌كنند، مطرح شده است كه با نصب یك سری حسگرهای بیومتریكی در بخش‌های مختلف لباس، فعالیت اندام‌های حیاتی فرد استفاده‌كننده به دقت زیر نظر گرفته شود. این حسگرها می‌توانند سرعت ضربان قلب و همچنین سطح استرس در فرد را به طرز كاملا دقیقی نشان دهند. پس از تشخیص سطح خاصی از استرس در بدن فرد، سیستم هوشمند نصب شده در لباس با انتشار رایحه‌هایی خاص سطح استرس فرد را تا حد قابل توجهی كاهش می‌دهد.

اما آیا استفاده از این نوع لباس‌ها در درمان بیماری‌های مغزی پیچیده نظیر آلزایمر نیز تاثیرگذار خواهد بود؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت اتفاقا كارشناسانی كه روی چنین ایده‌ای كار می‌كنند استفاده پزشكی آن را بیش از دیگر كاربردهای آن مورد توجه قرار می‌دهند. آنها معتقدند چنین لباس‌هایی می‌توانند به بیماران مغزی كه در به یادآوردن گذشته خود دچار مشكلات زیادی می‌شوند كمك زیادی كنند. جنی تیلوتسون می‌گوید: رایحه‌ها حافظه و خاطرات نهفته در آن را قوی‌تر از هر حس دیگری تحریك می‌كنند و این همان فرآیند دست نیافتنی در تكنیك‌های درمانی كمك به بیماران آلزایمری است.

یك ابتكار عمل ساده در این خصوص این است كه با نصب حسگرهای رایحه‌ای در بخش‌های مختلف لباس و قرار دادن رایحه مختص به افرادی كه در گذشته ارتباط نزدیكی به بیمار آلزایمری داشته‌اند، آنها را به یاد وی آورند. به یادآوردن فعالیت‌ها و رویدادهای خاص و حتی نقاط مختلف به وسیله انتشار این رایحه‌ها كار دور از ذهنی نخواهد بود.اما ایده طراحی چنین لباس‌هایی چگونه به ذهن جنی تیلوتسون خطور كرده است؟

در پاسخ به این پرسش تیلوتسون زمانی را به یاد می‌آورد كه برای كمك به صندوق‌های حمایت از بیماران مبتلا به ایدز به فكر استفاده از لباس‌های معطر افتاد. او پیش از آن بارها در مراكز بیمارستانی حاضر شده بود و بخوبی به خاطر داشت كه رایحه ناخوشایندی كه همواره در بیمارستان‌ها به مشام می‌رسد تاثیر بسیار ناامیدكننده‌ای بر روح و روان بیماران می‌گذارد. او پس از آگاهی از این حقایق روی ایده لباس‌های معطر كار كرده است و معتقد است همان طور كه رایحه نامطبوع همیشه جاری در بیمارستان‌ها تاثیر روانی نامطلوبی بر بیماران می‌گذارد، لباس‌های خوش عطر و خوشایند می‌توانند كمك چشمگیری به بهبود هرچه سریع‌تر بیماران كنند.

البته در حال حاضر فناوری لباس‌های معطر تنها در حد یك ایده مفهومی است و تا تبدیل شدن به یك واقعیت عینی فاصله زیادی دارند. تا آن زمان می‌توان تجربیات اولیه‌ای را روی لباس عروس و دامادها پیاده كرد، هر چند محققانی نظیر جنی تیلوتسون برای عملیاتی شدن پروژه طراحی و ساخت لباس‌های معطر با قابلیت‌های درمانی عجله زیادی دارند. به نظر می‌رسد حداقل یك دهه دیگر تا تحقق ایده‌های متنوع موجود در ذهن جنی تیلوتسون فاصله داریم.

 
طبقه بندی: خبر و اطلاعیه،
[ چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 ] [ 10:05 ق.ظ ] [ شهناز کرم زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :