تبلیغات
طراحی دوخت

طراحی دوخت
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها

معرفی رشته طراحی و دوخت  و گرایشهای آن

     امروزه انسان در زندگی روزمره صنعتی و مدرن خود نیاز بسیاری به زیبایی لباس دارد که در زمانهای گذشته به لباس بیشتر از جنبه پوشش نگاه می کردند ولی امروزه جنبه زیبایی لباس از نظر اهمیت با جنبه پوشش آن برابری می کند  و شخصیت انسانهای دوره ها و تمدنها را می توان با توجه به پوشش آنان بررسی کرد ، امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بشر به پیشرفتهای مهم و چشمگیری  در زمینه تولید پارچه و طراحی و دوخت پوشاک نائل آمده است . رشته طراحی و دوخت می تواند افراد را در این مهم یاری رساند انتخاب این رشته که یکی از مهم ترین رشته های هنری و مهم هنرستانها محسوب می شود و دارای کاربرد فراوان در جامعه می باشد هدف این رشته تربیت افرادی است که علاوه بر دوخت لباس بتواند طراحی خلاق  نیز داشته باشد یا در کنار هنرمند طراح روند خلق اثر هنری را تسهیل و تسریع کند و لباسهایی را طراحی کند که با فرهنگ جامعه خود هماهنگ باشد .

مهارتهای کسب شده در هنرستان

     در این رشته هنرجویان با مهارتهای خیاطی در سطح نازکدوزی و طراحی لباس و الگوسازی  دوخت لباس کودک و سرویس خواب کودک و عروسک آشنا شده و کار با چرخ خانگی و صنعتی را آموزش می بیند و بعد از گذراندن دوره دو ساله می توانند به کارهایی چون خیاطی ، مربی تولیدی پوشاک ، سری دوزی و خودکفایی خیاطی خانواده مشغول گردند .

     هدف از اجرای این رشته پرورش و آموزش افرادی است که در طی دوره سه ساله ضمن فراگیری دروس پایه و اصلی و تخصصی به صورت تئوری وعملی با اصول و مهاتهای کلی دوخت آشنا می شوند .

آینده شغلی و تحصیلی این رشته

     هنرجویان پس از اخذ دیپلم در این رشته می توانند جذب سازمانها و مراکز خصوصی یا دولتی شوند و یا در کنکورهای کاردانی آموزشکده  های فنی شرکت کرده  و به ادامه تحصیل بپردازند و در غیر این صورت با سرمایه کمی می توانند به طور خصوصی به تک دوزی لباس بپردازند و برای خود کار کنند ، امید است هنرجویانی که این رشته را انتخاب می کنند بدانند این رشته کاربرد فراوانی در زندگی آنان دارد و فرصتها را غنیمت دانسته و هر آنچه هنر آموزان به آنها آموزش می دهند نهایت بهره و استفاده راببرند.

کتب تخصصی رشته: کتب تخصصی سال دوم :

·         طراحی (1)

·        مبانی هنرهی تجسمی

·        تاریخ هنر ایران

·        الگو (1)

·        دوخت ( 1 )

   

     کتب تخصصی سال سوم :

·        طراحی اندام ولباس

·        رنگ شناسی تخصصی لباس

·        تاریخ هنر جهان

·        الیاف نساجی

·        الگو (2 )

·        دوخت (2 )

·        الگو دوخت لباس کودک

مشاغل مرتبط :

1-    مربی آموزشگاه خیاطی

2-    مدل ساز و طراح لباس

3-    سرپرست آموزشگاه خیاطی

4-    مدیر امور تولیدی

5-    مربی آموزشهای فنی و حرفه ای

6-    مدیر آموزشگاه خیاطی

7-    نازک دوزی

8-    دوخت کامل سیسمونی نوزاد

9-    آموزش طراحی کاربردی

10-                       مدلسازی الگویی

نحوه ی ادامه تحصیل در دانشگاه

     دوره کاردانی این رشته در آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر نظر آموزش عالی و دوره کارشناسی در زمینه رشته مربوط با گرایشهای طراحی و دوخت ، طراحی پوشاک و طراحی پارچه و لباس در دانشکده های دولتی (شریعتی تهران)  – علمی کاربردی و غیر انتفاعی ( در اغلب شهرها )امکان پذیر می باشد .

    رشته طراحی و دوخت

 شاخه فنی و حرفه ای

هنرستان فاطمه الزهراء

 آموزش و پرورش ناحیه یک زنجان

تهیه کننده : سرگروه آموزشی ناحیه یک
طبقه بندی: خبر و اطلاعیه،
[ چهارشنبه 23 فروردین 1391 ] [ 08:34 ق.ظ ] [ شهناز کرم زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :