تبلیغات
طراحی دوخت

طراحی دوخت
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها

·         تاریخچه ی خیاطی

خیاطی عبارت است از این كه جسم دو بعدی را كه پارچه می باشد روی جسم سه بعدی كه بدن است بنشانیم ، در نتیجه كیس هایی پیدا خواهد شد كه اگر این كیس ها توسط ساسون خیاطی با دقت و مهارت و اطلاعات كامل گرفته شود لباس با زیبایی به تن خواهد نشست ، این است كار هنر خیاطی . آقای صبا استاد موسیقی ( همسر خانم اسفندیاری مولف كتب منتخب صبا )

- لباس پوشیدن پدیده ای است كه تقریبا به اندازه طول تاریخ بشر سابقه دارد . همراه با پیشرفت علم و تكنولوژی طی قرون متمادی پیشرفتهای چشم گیری در زمینه تولید پوشاك به وجود آمده است . انسان اولیه كه با دوخت و دوز آشنایی نداشت برای پوشاندن بدن خود از پوست حیوانات و برگ درختان استفاده می كرد . سال ها بعد انسان توانست با استخوان پرندگان و ماهی ها ، و نی های باریك خیزیران سوزن بسازد و پوست حیوانات را به هم بدوزد و از آن ها لباس تهیه كرد . احتیاج مبرم بشر به لباس باعث پیشرفت سریع آن ها شد و هر قومی برای خود لباس خاصی به وجود آورد كه با فرهنگ آداب و رسوم ان قوم سازگاری داشت .

مدارك و شواهد به دست آمده از حفاری ها ، و نقاشی ها درون غار ها و سنگ نبشته ها نشان دهنده سنت اعتقادات و پوشش هر دوره است . آثاری كه در حدود پنج هزار سال قبل از میلاد به دست امده نمایانگر شكل لباس خانم های یونان قدیم است كه از یك پارچه بریده نشده درست شده است . دو طرف این لباس دارای درز و روی آن با بندی ( كمر ) بسته می شد و به شكل بلوز و دامن به نظر می رسید . قسمت سرشانه را كه پهن بود به وسیله ی سنجاق های مخصوص جمع می كردند . بلندی لباس به سلیغه ی خود ان ها بستگی داشته است . به هر صورت لباس سایر مظاهر تمدن به سوی تكامل سیر كرد و متناسب با شرایط اقلیمی ، اقتصادی ، تكنولوژی ، مذهب ، سلیقه و اداب و رسوم اجتماعی هر روز به رنگی در امد تا امروز كه شاهد ان هستیم .

فراگیری هنر خیاطی آسان است و بدیهی است برای به دست آوردن نتیجه ای بهتر باید از راهنمایی های صحیح و شیوه های درست هر حرفه كمك گرفت و آنگاه با پیگیری و كسب تجربیات بر میزان پیشبرد كار افزود . هنر با ارزش خیاطی نه تنها می تواند در سطوح وسیع اقتصادی خود نمایی كند . بلكه همگام با اثرات گسترده تولیدی ، جلوه گر جنبه های گوناگون هنری می تواند باشد .

·         شروع كلاس

* تاریخچه چرخ خیاطی

چرخ خیاطی وسیله ای است مكانیكی كه جهت بخیه زدن و یا دوختن به كار می رود . برای اولین بار شخصی به نام چالز - اف - ونستال (charlz.f.weesantal) كه در لندن به كارهای مكانیكی مشغول بود ، برای دوخت و دوز با وسایل مكانیكی تلاش نمود و در سال 1750 امتیاز  ساخت اولین وسیله مكانیكی برودری  دوزی    ( embsavdery ) را به نام خود ثبت كرد و این گام اولیه باعث شد چهل سال بعد یعنی در سال 1790 توماس سنت ( thomas saint ) وسیله ای مكانیكی را از چوب بسازد كه می توانست كفش و پوتین را بخیه نماید . نكته مهم در این وسیله ی مكانیكی این بود كه اغلب قسمت های چرخ خیاطی مدرن را برداشته است و شاید بتوان گفت كه فقط سوزن های به كار رفته در وسیله ی اختراعی توماس دارای چشم سوزن نبوده است و حتی می توانست بخیه زنجیره ای بزند . در سال 1814 ژوزف مدراسپرگر ( josef medersperger ) كه شغلش خیاطی بود برای اولین بار توانست وسیله ای مكانیكی بسازد كه درزها را بخیه بزند .

در سال 1818 روژان - را - روج مونتون ( rev.john.a.rodge monkton ) چرخی ساخت كه توانایی برگشت دوزی را نیز داشت . در سال 1830 اختراع بارتلرنی تی مونیر ( barthderny thimmoneir ) به بازار آمد كه این چرخ بر اساس ضوابط تجاری ساخته شده بود و بالاخره چرخی كه می توانست با بازار دست دوزی رقابت كند ، در سال 1864 توسط شخصی به نام الیاس هو ( elias dlowe ) ساخته شد . در حقیقت چرخ های خیاطی كه امروزه مورد استفاده قرار میگیرند نتیجه زحمات ژوزف - ای گیبز ( james.e.gbbs ) در سال 1856 است .

 

 
طبقه بندی: مقالات مفید،
[ چهارشنبه 26 بهمن 1390 ] [ 11:21 ق.ظ ] [ شهناز کرم زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :