تبلیغات
طراحی دوخت

طراحی دوخت
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها

ناگفته ها در باب پوشاک
چند نكته سودمند در مورد كفش:

كفش نو را اولین بار در یكروز خشك و آفتابی بپوشید زیرا در این صورت لایه ای از خاك و سنگریزه بصورت پوششی تخت كفش را فرا می گیرد که مقاومت آن را در برابر آفتاب و رطوبت افزایش می دهد.
قبل از مشورت با سازنده كفش از نصب تخت اضافی به زیر كفش یا زدن پاشنه اضافی ضخیم پرهیز كنید زیرا تعادل كفش را بر هم می زند و پا را خسته می كند.
پس از باز گشت به خانه گرد و خاك كفشهای خود را پاك كنید. واكس زدن باعث درخشندگی و دوام رویه كفش می شود.
كفشهایی كه از جنس پلاستیك است به ویژه كفش کودكان را می توانید با یك پارچه نمدار پاك كنید سپس واكس بزنید.
كفشها را بعد از هر بار پوشیدن در معرض هوا قرار دهید و به اصطلاح آنها را باد دهید و داخل ان روزنامه قرار دهید. روزنامه نه تنها عرق و رطوبت داخل كفش را به خود جذب می كند بلكه به منزله قاب مناسبی شكل كفش را حفظ می كند.
اگر كفشهای شما خیس شده است هرگز آنها را جلوی بخاری خشك نكنید زیرا ممكن است سفبدك بزند و آثاری مانند شوره روی آن ظاهر شود. بهتر است مقداری روزنامه باطله درون آنها بگذارید پس آنها را در مكانی كه جریان هوای كافی وجود دارد قرار دهید.
هیچگاه لكه های گل و لای را به وسیله كارد از روی كفش نتراشید.
به محض اینكه ساییدگی در پاشنه كفش مشاهده شد پیش از آنكه به كلی از بین برود آن را تعمیر كنید این امر به طول عمر كفش می افزایید و بهتر است قبل از پوشیدن کفش نو یك پاشنه نازك لاستیكی به آن زنید تا پاشنه اصلی ساییده نشود.
چرم كفش را اگر خشك شده است میتوانید با استفاده از واكس بی رنگ نرم كنید.
برای پاك كردن آثار چربی از روی كفش چرمی گوشه پارچه ای را استون مالیده و روی لكه چربی بمالید.
برای ایجاد درخشندگی و برق بیشتر در كفشهای چرمی قبل از واكس زدن كفش را كاملا با وازلین چرب كنید و سپس واكس بزنید.
از سیب زمینی خام در نگهداری و پاكیزگی كفشها استفاده های گوناگونی به عمل می آید: اگر سطح خارجی كفش فرزند شما بد جوری ساییده شده و به اصطلاح رنگ و روی آن رفته است و واكس نمی گیرد ابتدا یك تكه سیب زمینی خام روی آن بمالید سپس واكس بزنید ،چنان براق خواهد شد كه انگار تازه آن را خردیداری كرده اید.
برای نرم كردن چرم كفشهایی كه زیاد گران قیمت نیستند كافی است دو سیب زمینی تمیز و خراشیده شده درون هر لنگه كفش قرار دهید و بگذارید تمام شب بماند.

لباس :

لباسهای تیره رنگ پس از مدتی استفاده یا بر اثر بكار بردن اتوی داغ برق می اندازد كه در نتیجه آن لباس كهنه به نظر می رسد. جهت رفع این مشكل می توان روشهای زیر را بكار برد:
پارچه نخی و گره داری را مانند حوله نخی درون سركه داغ (خالص و بدون آب ) فرو ببرید سپس آن را بچلانید آنگاه این پارچه را محكم روی محلی كه برق افتاده بمالید. برق لباس بر طرف خواهد شد.


برای جلوگیری از برق افتادن احتمالی در آینده بخاطر بسپارید كه هیچگاه اتوی داغ را مستقیما روی پارچه نگذارید بلكه بهتر است ابتدا درجه اتو را متناسب با نوع پارچه تنظیم كرده و همیشه پارچه نخی نازك و تمیزی روی لباس انداخته سپس اتو بزنید، فشار اتو را نیز متناسب با نوع پارچه در نظر داشته باشید.
بر طرف كردن چروك لباس بدون اتو :
هنگام مسافرت جهت بر طرف كردن چروك لباس، لباسها را در حمام برده به میله پرده حمام آویزان كنید سپس شیر آب گرم را باز كنید تا از طریق دوش حمام جاری شود در حمام را بسته بخار درون حمام باعث خواهد شد كه چین و چروك لباس باز شود.
رام کردن چین سمج:
هر گاه از درز لباس یا خط اتو یا خط دم شلوار رنج میبرید و می خواهید آن را صاف كنید از سركه سفید استفاده كنید ،برای این كار یك قطعه اسفنج را به مقداری سركه آغشته كنید روی پارچه و محل تا خوردگی بزنید سپس با یك اتوی گرم آن را اتو كنید.
وقتی می خواهید پارچه شلواری را از نوع جین و غیره بلند كنید و بیش از هر چیز نگران خط دم پای آن هستید ،می توانید از همین روش استفاده كنید البته چینهای كهنه بر اثر فرسودگی دم پا خط سفیدی بر جا می گذارد كه آن هم قابل حل است برای این منظور جوهر آبی ثابت را با مقداری آب مخلوط كنید. داخل جوهر آنقدر آب بریزید تا همرنگ پارچه جین شود سپس با یك قلم موی كوچك روی خط سفید لبه شلوار بمالید بگذارید خنك شود. خط سفید بر طرف خواهد شد.
لباس نچسب :
برای كاستن از شدت الكتریسیته ای كه باعث چسبیدن لباس می شود یك چوب رخت را كه دارای پوشش عایق است بین لباس خود و زیر پوش نایلون خود به گردش در آورید این عمل الكتریسیته را خارج نموده و تا حدی از چسبیدن جلوگیری خواهد كرد. یا می توانید زیر پوش خود را به منزله آستر لباس اصلی آهار بزنید تا از چسبیدن لباس جلو گیری كند.
برای پاک کردن لکه لباس مقداری پودر تالك كه همان پودر بچه است روی لكه بپاشید و با دست روی آن بمالید تا پودر به لكه جذب شود.

دوختن درز لباس :
برای آنكه درز لباس را راحت تر بدوزید یك تكه صابون خشك و سفت روی آن بمالید با این روش سوزن خیاطی به راحتی درون پارچه فرو رفته و به آسانب آنرا خواهد دوخت.

1- تمیز کردن چرخ خیاطی

اگر می‌خواهید چرخ خیاطی شما عمر بهتری داشته باشد، همیشه آن را تمیز کنید. اطراف آن را بافشار ضعیف جاروبرقی تمیز کنید و برای داخل آن از یک قلم مو کمک بگیرید.


2-
خط اتو انداختن

اگر می‌خواهید شلوار خود رابا اتو خط بیندازید که چشم همه را متحیر کنید، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید، سپس اتو بزنید.


3-
روان شدن زیپ

اگر زیپ لباس شما سخت حرکت می‌کند، قطره‌ای روغن خیاطی یا کمی صابون به آن بمالید.


4-
تیز کردن سوزن خیاطی

اگر سوزن چرخ خیاطی شما کند شده است. یک ورقه سمباده را زیر دستگاه قرار دهید و یک ردیف روی آن بروید تا سوزن تیز شود.


5-
دوخت دکمه

توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید دکمه ی شما راحت کنده نشود، از نخ
دندان برای دوخت آن استفاده کنید.


6-
تیز کردن قیچی


هیچ چیزبدتر از داشتن یک قیچی کند موقع برش پارچه نیست. قیچی بعد از استفاده ی زیاد، رو به کندی می‌رود. برای تیز شدن قیچ‌های کند و قدیمی این راهکار را امتحان کنید. با قیچی چند ورق آلومینیومی یا کاغذ سمباده را ببرید. این کار باعث تیز شدن تیغه‌های قیچی خواهد شد.


7-
تازه کننده ی هوا

چرا پول خود را برای خرید اسپری‌های تازه‌کننده و بوگیر هوا خرج کنید؟ بیایید خودتان در منزل آن را تهیه کنید. چهار پیمانه آب را با چهار قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کرده و در یک اسپری آب بریزید و در هوا اسپری کنید. این محلول بوی هوا را از بین می‌برد. مخلوط یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین، یک قاشق غذاخوری سرکه و دو پیمانه آب هم برای از بین بردن بو و تازه کردن هوای اتاق توصیه می‌شود.


8-
روکش کردن کوسن‌ها

کشیدن مجدد رویه ی کوسن‌ها پس از شست و شو یا تعویض کاری است که گاهی خانم‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و اگر آقایان به کمک نیایند، وقت زیادی را از خانم‌ها خواهد گرفت. برای سهولت این کار توصیه می‌کنیم، ابتدا کوسن خود را با پارچه‌های پلاستیکی و پلی استر رویه کنید تا زمانی که روکش‌های تنگ و چسبان کوسن را روی آن می‌کشید این کار، راحت و سریع انجام شود.

اغــلـب افــراد در انــتــخـاب لـبـاسـی كـه مـنـاسـب جـثــه آنـها بوده و همچـنـیـن چـگـونـگی سـت كـردن آنـهـا دچـار سردرگمی می باشنـد. در زیـر بـه اصـول كـلـی انتـخاب و هماهنگ كردن لباسها با یكدیگر میپردازیم:

  1-همواره لباسی را بپوشید كه كاملا اندازه شما باشد. در این سی دی طرحهای بسیار زیادی در سایزهای مختلف خواهید دید .

2- پوشیدن لباسهای بزرگ تنها اندام شما را اغـراق آمـیـز تـر جـلوه داده و آنـها را پنهان نمیكند.

3- بیشتر سعی كنید تنها در زمانی كه كمر باریكی دارید از كمر بند استفاده كنید.

4- پارچـه هـای سـنگین مانـند پـشمـی، بافـتنی و چرمی شما را سنگین وزن تر جلوه میدهند.

5- پارچه های سبك وزن مانند كتان، نخی شما را لاغر تر جلوه میدهند
6- رنگهای تیره شما را لاغر تر و كوچك تر میكنند.

7- رنگهای روشن شما را بزرگتر و حجیم تر میكنند. تنوع رنگ در مدلهای لباس این سی دی ها به قدری زیاد است که شما دقیقا می توانید مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید .

8-لباسهای بالا تنه و پایین تنه یكرنگ شما را لاغر تر جلوه میدهند.

9- لباسهای بالا تنه و پایین تنه با رنگهای متفاوت شما را بلند قد تر میكند.

10- لباسهای یقه بلند گردن را كوتاه تر میكند.

11- گردن بند كوتاه نیز گردن را كوتاه تر میكند.

12- روسـری كـه به سـمت پـایین آویزان شـده باشد، قـد شما را بلند تر جلوه میدهد.

13- خالكوبی پـیـرامـون گـردن و روی شــانـه هـا سبـب چهار شانه تر شدن شما میگردد.

14- لـبـاس بـا خطوط افقی شما را چاق تـر و بـا خـطـوط عمودی شما را لاغر تر جلوه میدهـد

15- برای شانه های لاغر چین یا تور روی شانه توصیه می شود.

16- افراد چهارشانه نباید لباس چین رو شانه و اسر آستین بپوشند.

17- برای سینه های کوچک واشخاص لاغر لباس چین دار روی سینه یا دور کمر مناسب است.

18- افراد چاق لباس چسبان وتیره وبدون چین توصیه می شود.

19- لباس گلریز ورنگهای تیره برای افراد چاق و پارچه های گل درشت ویا رنگهای روشن برای افراد لاغر مناسب هستند.

20- برای گردن های لاغر وبلند یقه های اسکی و بسته ویقه دار مناسب است.

21- گردن کوتاه و چاق یقه های باز وقایقی .گلابی و باز مناسب است.

22-یقه گرد برای صورتهای لاغر ویقه هفت برای صورت گرد مناسب است.

23- برای دستهای لاغر آستین های چین دار وبلند وسرمچ کوتاه توصیه  می شود.

24- برای دستهای چاق آستین سرخود مناسبتر است.

25-دامن برای افرادلاغر باجیب های بزرگ سر باسن توصیه می شود.

26- برای افراد چاق دامن دوتیکه وسرباسن چین خیلی ریز مناسب است.

27- خطوط باریک وعمودی ا فراد را لاغر نشان می دهد.

28- وخطوط پهن و افقی افراد را چاق نشان میدهد.

29- شلوارهای خیلی چسبان برای افراد لاغر مناسب نیست وسعی شود پیله دارباشد.

30- برای افراد چاق نسبتا شلوار زیاد مناسب نیست مگر با بلوزهای بلند که باسن را بپوشاند.    

تیتر : حفظ كننده رنگ لباس‌های تیره و جین
كمتر كدبانویی است كه برای شستن لباس‌های تیره رنگ مشكل نداشته باشد.


این لباس‌ها در شست‌‌وشو رنگ زیادی از دست می‌دهند و لباس، بور و كدر می‌شود. توصیه می‌كنیم لباس تیره و جین را در تشتی حاوی یك فنجان سركه سفید و مایع شست وشوی لباس یا ظرفشویی و آب سرد پر كنید و لباس مورد نظر را بعد از نیم ساعت خیساندن در این محلول، به آرامی شست وشو دهید و با آب سرد آبكشی كنید.
سركه سفید، مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق شدن لباس می‌شود.
زداینده بو از لباس
سركه در زدودن بوهای بد از لباس
- به خصوص بوی سیگار- بسیار مفید است. اگر كمی سركه سفید به آب شست وشوی لباس خود اضافه كنید بوهای نامطبوع لباس از بین خواهد رفت و یا اگر قصد شستن لباس را ندارید لباس‌ها را بالای ظرفی كه در آن یك فنجان سركه سفید و چند لیتر آب است آویزان كنید. تا در اثر بخار حاصل، بوی نامطبوع آنها از بین برود.
اگر روزی خواستید پارچه‌های ظریف را در ماشین بشویید، آنها را تا كنید و درون یك روبالشی قرار دهید. سپس در ماشین لباسشویی بگذارید.
طبقه بندی: مقالات مفید،
[ چهارشنبه 30 آذر 1390 ] [ 10:54 ق.ظ ] [ شهناز کرم زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :