تبلیغات
طراحی دوخت

طراحی دوخت
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها

الیاف اكریلیك

 الیاف اكریلیك از مهم ترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی به شمار می رود. الیاف اكریلیك از نظر خواص و موارد استفاده با وزن مخصوص كم، جایگزین پشم است. و در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباسهای زمستانی، كشباف های ضخیم، به مصرف می رسد.

 از نظر ساختار پلیمری، اصطلاح الیاف اكریلیك به الیافی گفته می شود كه زنجیر پلیمر آن شامل حداقل 85 درصد وزنی كومنومراكریلونیتریل باشد و همچنین مشابه آن الیاف مد اكریلیك است كه شامل حداكثر 85 و حداقل 35 درصد وزنی كومنومراكریلونیتریل می باشد. در حال حاضر شركت پلی اكریل ایران به عنوان تنها تولید كننده الیاف اكریلیك ( فرشی، پتویی و سایر منسوجات ) در داخل كشور و در مجموع با ظرفیت تولید سالیانه در حدود 60000 تن بخشی از نیاز بازار این محصول را برآورد می سازد. در شركت پلی اكریل ایران الیاف اكریلیك بر حسب نوع مصرف و نیز روش ریسندگی در دو كارخانه مجزا تولید می شود كه در ادامه شرح هر یك از این تولیدات ارائه می گردد.

الف – الیاف اكریلیك تولیدی در كارخانه اكریلیك I ( پتویی، فرشی )

تكنولوژی تولید این الیاف از نوع پلیمریزاسیون تعلیقی و ریسندگی به روش خشك ریسی می باشد. مواد اصلی مورد استفاده در تولید الیاف اكریلیك، اكریلونیتریل(AN) و متیل اكریلیت (MA) می باشد كه به ترتیب به نسبت 96 و 4 درصد در فرآیند تولید این الیاف به مصرف می رسند.

ظرفیت تولید سالیانه كارخانه اكریلیك I  24000 تن می باشد. محصول تولیدی در كارخانه اكریلیك I با ظرافتهای 7/1 تا 11 دیتكس و با طول برشهای 32 تا 155 میلی متر می باشد كه بنا به درخواست مشتریان می تواند بصورت متنوع تهیه و ارائه گردد. محصولات پتویی و فرشی این كارخانه به صورت بریده شده ( استیپل ) و نیز به صورت تاپس اكریلیك قابل عرضه به بازار می باشد.

محصولات این كارخانه طی فرآیند خاصی از خشك كن عبور داده و حلاجی می شوند تا به هنگام مصرف در واحدهای ریسندگی و اختلاط با سایر الیاف در واحدهای ریسندگی دچار مشكل نشود. این الیاف با سطح مقطع دمبلی شكل ( dog bone )، از مقاومت خوبی در مقابل خمش و شكست برخوردار است و منسوجات حاصله نیز از انعطاف و برگشت پذیری مناسب برخوردار می باشد.

الیاف اكریلیك در سایر كشورها نیز با نامهای متفاوتی از قبیل: ارلون، اكریلان، رولان، اولترایان و غیره تولید و عرضه می شود.

ب- الیاف اكریلیك تولیدی در كارخانه اكریلیك II ( الیاف فرشی و نوار)

محصولات تولیدی كارخانه اكریلیك II با تكنولوژی SNIA ایتالیا كه دارای فرآیند پلیمریزاسیون محلول و ریسندگی به روش ترریسی با حلال DMF می باشد تهیه می شوند. مواد اولیه اصلی مصرفی این كارخانه اكریلونیتریل(AN) و متیل اكریلیت (MA) می باشند. ظرفیت تولید سالیانه كارخانه اكریلیك II 36000 تن می باشد. این كارخانه دارای دو خط تولید تقریباً مشابه و بصورت موازی بوده كه در یكی از خطوط، امكان رنگرزی الیاف بصورت Gel Dyeing وجود دارد.

الیاف حاصله دارای سطح مقطع لوبیایی شكل و از مقاومت بسیار بالایی در برابر نور خورشید و عوامل محیطی یعنی ثبات بالای رنگ و مقاومت مكانیكی الیاف برخوردار می باشند. كاربرد این الیاف عمدتاً در صنایع فرشی و منسوجات می باشد كه با طول برشهای مختلف مورد مصرف قرار می گیرند.

الیاف تولیدی كارخانه اكریلیكII در شركت پلی اكریل ایران متناسب با نیاز بازار در 3 گروه اصلی به شرح جداول ذیل، طراحی، تولید و به بازار عرضه می شوند:

الف- محصولات استیپل (Staple)

ب- محصولات نوار (Two)

ج- محصولات ویژه (Special products)

 الف- محصولات استیپل شامل الیاف با ظرافتهای 7/16 -11 – 9/8 – 7/7 – 6/5 – 3/3 – 7/1 دیتكس می باشد كه در جدول زیرمشخصات فنی آنها آورده شده است.

ب- محصولات نوار شامل 9/8 – 6/5 – 3/3 دیتكس و به سفارش مشتری مطابق با مشخصات فنی ذیل تهیه و ارائه می شود. ( قابل تبدیل به 20% High Bulk )

ج- محصولات ویژه : این محصولات دارای كاربردهای خاص می باشد كه در ذیل بعضی از خواص محصولات ویژه آورده شده است:

1- محصول Acrylic Super White ( شامل تمام دیتكس ها): این الیاف كاربرد مخصوص در صنعت فرش، پارچه، پوشاك، لباسهای بیمارستانی، بهداشتی و ورزشی داشته و دارای قابلیت صادرات در حجم گسترده می باشد.

2- محصول الیاف رنگی Gel Dyed Fiber ( شامل تمام دیتكس ها) : این الیاف برای نخستین بار در ایران با تكنیك Gel Dyeing تولید گردید خواص بسیار خوب الیاف رنگی حاصل از این تكنولوژی در مقابل نور خورشید و شرایط شستشوی مختلف و حفظ درخشندگی و كیفیت رنگ با گذشت زمان، و در عین حال توجیه پذیری اقتصادی این روش باعث تولید این گونه الیاف گردید.

3- الیاف 9/8 دیتكس استیپل با طول برش مختلف 134- 114 به نسبت 33% و 67% ( Variable Cut Length Fiber)

4- الیاف ضد میكروب Antimicrobial acrylic fiber ( شامل تمام دیتكس ها): این الیاف دارای ویژگی بسیار جالب مقاومت و اثر كشندگی بر روی طیف وسیعی از باكتریها و ویروس ها می باشد. همانگونه كه می دانیم سطح وسیعی از تماس مردم از طریق لباسها و پوشاك و پوششهای مربوط به الیاف انجام می شود كه در صورت برقراری خواص ضد میكروب پیشگیری از رشد و انتقال باكتریهای بیماری زا به آسانی و با هزینه بسیار اندك عملی می گردد.

برگرفته از سایت شركت پلی اكریل ایران
طبقه بندی: مقالات مفید،
[ چهارشنبه 9 آذر 1390 ] [ 08:56 ق.ظ ] [ شهناز کرم زاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :